Történelmi előzmények (1703-1954)

A György Oszkár téren a Vasvári Pál Általános Iskola modern épülettömbje mellett elsétálva kevesen gondolják, hogy nemcsak a közeli skanzen miatt járnak történelmi köveken. Ugyanis a jelenlegi iskola elődje, - a Magyar Oskola - a korra nézve Székesfehérvár második legidősebb tanodája volt.



1703 - Magyar Oskola a második legidősebb tanoda

A Magyar Oskola intézménye a XVIII. század elejétől működött s, hogy mikor keletkezett a régi iskolahelyiség arról nincs hiteles adatunk. A források tanúsága szerint annyi bizonyos, hogy 1703. május 4-én Strebaj Sámuel Ignácot magyar iskolamesterré választották. Ezek szerint ebben az évben a Magyar Oskola már bizonyosan működött.

1825 - Oskolabővítés

1814-ben, amikor a magyar nyelv használata királyi jóváhagyást nyert, egyre több szülő igyekezett gyermekét a magyar oskolába adni. A tanulók létszámának gyors emelkedése szükségessé tette a oskola bővítését. 1825-ben került sor első ízben erre. A segédtanító lakásából alakítottak ki egy második tantermet, a segédtanítóknak pedig "a fészerből kevés költséggel lakást csináltak".

1826 - Az első, helyre utaló adat a Magyar Oskoláról

1826-ban Wüstinger, városi mérnök által készített felmérés nyomán elkészített telekkönyvben a Kaszárnya (a mostani Kossuth-) utcában a 191. szám alatt van feltüntetve a "Mészárszék vagy Magyar Oskola".

1833 - A Magyar Oskola költözik a Funtházba

A tanulók létszámának növekedése miatt az oskola továbbra is szűkösnek bizonyult. A bővítés helyett azonban a Német Oskolát- ahova többnyire lányok jártak-, valamint a Magyar Oskolát is átköltöztették 1833 novemberében az úgynevezett Funtházba. Ez a Hiemer házzal egy építészeti egységet alkot ma is, s kapuja az Oskola utcára nyílik.

Oskola utca

hiemer

Forrás: http://www.panoramio.com/photo/20067411

1836 - A Magyar Oskola költözik a Ráczvárosba

Hamarosan azonban innen is költöznie kellett az iskolának. 1836. április 14-én született határozat arról, hogy az oskolamestert áthelyezik a "Ráczvárosba".

1839 - Kóbis-féle ház megvásárlása

Miután a törvényes keretek biztosítva voltak az oskola költözködéséhez, a város 1839-ben megvásárolta a Kóbis-féle házat 4800 Forintért.

1861 - Az oskola bővítése

A tényleges bővítés 1861-ben készült el, az újabb immáron harmadik tanterem mellett egy új tanítói lakást is építettek. Ezzel három tantermesre bővült az iskola, melyekben a kántortanítóval (iskolamester) együtt három tanító okította a fiatalokat.

1880 - Szömörce utcai Községi Elemi Iskola

A "Szent István" Városi Elemi Tanoda 1872-től négy osztályos majd az 1880/1881-es tanévtől hat évfolyamos iskolaként működött. 1905-ben alakították leányiskolává, s ugyanekkor Szömörce utcai Községi Elemi Iskolának nevezték el.

1913 - Az újabb keresztelő

Az újabb keresztelő sem váratott sokáig magára, hiszen 1913-ban a Gőbel János Téri Községi Elemi Leány Iskola nevet vette fel az intézmény.

1932 - A Belvárosi Egyház megvásárolja a Göbel-téri iskolát

A Gőbel-téri volt elemi iskola épületét a hozzá tartozó üres telekkel 23.000 pengőért vásárolta meg a várostól a Belvárosi Egyházközség. Az egyházközség fent említett ülésén Törzsök Pál tanácstagot választották meg az épület gondnokául. A várossal kötött adásvétel Schvoy Lajos megyéspüspök 1932. november 14-én kelt jóváhagyásával vált érvényessé s Palotavárosi Otthon néven működött. A környéken lakók nagy örömére. Az intézmény vezetője Kisteleki István esperes plébános, utóbb kanonok volt. A programokat pedig elsősorban Langhammer János káplán szervezte. Az elemi iskolás gyermekekből színjátszó csoportot hozott létre, akik nagy sikerrel mutatták be a János vitézt.
Ezt követően tehetséges palotavárosi ifjakból amatőr színjátszó csoportot szervezett, akik többek között a Mágnás Miska ill. a Mézeskalács c. színdarabokat adták elő.
Híresek voltak a februári teaestek, amelyeken a palotavárosi családok, az egyházközség vezetői ill. tagjai vettek részt Az épületet az egyházközség anyagi lehetőségeinek megfelelően igyekeztek úgy átalakítani, hogy a katolikus szertartásokra is alkalmas legyen. Ennek keretében létesült egy kis kápolna is , amelynek ünnepélyes harangszentelésén 1938-ban, a Szent István év keretében Hóman Bálint vallás- és közoktatásügyi miniszter is részt vett.

Az iskolánk jogelődjétől napjainkig (1954-2000)

Iskolánk jogelődje a Vasvári Pál Tanítóképző Gyakorló Iskola, noha a Gőbel János-téri iskola épülete eladását követően is nemes célt szolgált a katolikus egyház tulajdonában, tíz esztendővel később a város vezetése felvetette azt az elképzelését, miszerint a vályogból készült régi iskola helyén egy új, 10 tantermes, korszerű iskolát kíván létesíteni. Az új iskolaépület kivitelezésére a háborús években már nem nyílott mód, sőt az ünnepélyes átadásra egészen 1960 őszéig kellett várni.



1954-1960, építkezés

A Vasvári Pál Általános iskola jogelődje már 1954. szeptember 1-től működött Vasvári Pál Tanítóképző Gyakorló Iskola néven az Állami Főreáliskola épületében. A mai Szent István Mezőgazdasági Középiskola az Ady Endre utcában. A György Oszkár téren megnyíló modern iskola a második három éves terv (1958-1960) keretében épült fel, s nyolc tanteremmel állt a diákok és tanítóik rendelkezésére.
Az építkezés 1959 szeptemberétől 1960 szeptemberéig tartott.

1960-1972 - Arató Béla az iskolaigazgató

Az új általános iskola igazgatója 1960-1972-ig Arató Béla volt. 1962-ig az iskolában ének-zene tagozat is működött. A két intézmény számára az új épület szűkösnek bizonyult, ezért az 1960/1961-es tanévben három alsós vasváris osztály továbbra is az Ady Endre utcában tanult, majd 1962 szeptemberétől a Zenei Általános Iskola elköltözött a Vasútállomás mellé, a Vasvári Pál Gimnázium és Szakközépiskola épületébe.

1972 - Molnár György az igazgató

1972 augusztusától Molnár György az iskola igagatója. Igazgató úr kezdeményezésére került sor például a szaktantermek kialakítására. Ugyanakkor testnevelés tanítását továbbra is megnehezítette, hogy az iskola nem rendelkezett sem tornateremmel, sem szilárd burkolatú sportudvarral Ezért is bővítette a város 1979-ben egy korszerű tornacsarnokkal az intézményt.

1980 - Újabb helyhiány

A már korábban is jelentkező helyhiány és a gyermeklétszám emelkedése a tantermek számának a növelését tette szükségessé. Az újabb építkezések nyomán 1980. szeptember 1-én immáron 24 tanteremben kezdődhetett meg az oktatás. Ekkor került kialakításra az emeleten két előadóterem is. Az egyikben kémia és fizika oktatás, a másikban a biológia és földrajz tanítás zajlik azóta is.

1985 - A Nyelvi Irodalmi és Kommunikációs, majd 1989-től az Értékközvetítő és Képességfejlesztő Nevelési Program bevezetése

Alternatív tantervként, - a városban úttörő szerepet játszva -, 1985-ben került bevezetésre a Vasváriban a Nyelvi Irodalmi és Kommunikációs, majd 1989-től az Értékközvetítő és Képességfejlesztő Nevelési Program.

2000 - Presztizs

A Vasvári Pál Általános Iskola évszázados hagyományok örököseként viszonylag rövid idő alatt komoly presztízst vívott ki magának a Palotavárosban, Székesfehérvárott és Fejér megyében egyaránt. Az iskolának nagyon jó kapcsolatai voltak a palotavárosi iparosokkal, akik gyermekeiket majd később unokáikat is ide íratták be. Olykor pénzzel, de ha kellett saját munkájukkal is készek voltak támogatni az intézményünket.

(Az évkönyv alapján)

Laczkó Gábor ig.

Ennek a témának a feldolgozása folyamatban.

........

... ig.