Ság-hegyi kirándulás a természettudományos munkaközösség szervezésében

2023.05.10.

Ság-hegyi szakmai jutalom kirándulás leírása

Dátum: 2023. május 10. – várható érkezés: 17:45 az iskola elé
Indulás: 08: 00 Székesfehérvári Vasvári Pál Általános Iskola elől autóbusszal
Útvonal: Székesfehérvár - Kemenes Vulkán Park – Ság-hegy- Székesfehérvár
Résztvevők: Vasváris diákok 40 fő; kísérők: Laczkó Gábor intézményvezető, Bálesné Rita asszisztens, Dezsőné Rácz Hilda, Matyi Józes tanító, Tóth István szervező Étkezés: saját élelem

Program:
1. Az utóbuszra felszállva a gyerekek az indulás előtti napokban egyezetetett csoportokra bontva egy Alapismereti tesztet töltenek ki a Teams platformon. Minden csoportnak lesz egy mobil felelőse, aki a kérdéseket prezentálja a többieknek a mobilról. A kérdések a kirándulás alapadataira kérdeznek rá. A további teszteket is lesznek.
2. Kemenes Vulkánpark megtekintése. A Kemenes Vulkán Park az ország egyetlen vulkanológiai kiállítását rejti. A feltűnő dizájnnal rendelkező épületben, majdnem 1000 négyzetméteren kerül bemutatásra a Föld vulkánossága álta-lánosságban, a Kárpát-medence és Magyarország tűzhányói. A kiállítás interaktív és hagyományos módon mutatja be a vulkánok világát. A könnyebb megismerést szimulátorok, érintőképernyők és egy 17 perces kisfilm is segíti a mozite-remben. A látványos tárlat minden korosztály számára érdekességeket rejt. A gyerekek két csoportban tekinthetik meg a kiállítást tárlatvezetők segítségével.
3. A kiállítás után felmegyünk a hegy autóparkolójába, ahol Eötvös Loránd emlékoszlopánál a gyerekek tájékoztatást kapnak jeles tudósunk munkásságáról. Az információkat egy nyomtatott dokumentum is segíti. Erre a dokumentumra és a tájékoztatásra alapozva ismét egy tesztet töltenek ki a gyerekek a Temas felületen.
4. Túra a hegyen, - a másfél kilométeres tanösvényen. A tanösvény első tábláinál Ság-hegyi ismeretekről lesz szó, ahol a gyerekek kitöltenek a Teams felületen egy online kérdéssort. A kitöltést ismét egy nyomtatott dokumentum segíti. Az útvonal felénél, azaz a vulkán kráterében alkalmunk lesz megebédelni. Ezt követően a Trianoni emlékkereszt felé ha-ladva túránkat befejezzük.
5. A hegyről lefelé haladva A Sághegyi Múzeumba indulunk, mely a Ság-hegy történetét mutatja be a hegy kialakulásától, a különböző történelmi korokon keresztül egészen a közelmúltban lezajlott bányászatig és a híres geofizikus, Eötvös Loránd munkásságáig. Itt mindannyian egyszerre nem fogunka a múzeumba bejutni, ezért a várakozó csoportnak Ist-ván bácsi az Ötvös-ingával kapcsolatosan kísérletet mutat be. Majd, ez alkalommal is kitöltünk egy tesztet a Teams platformon.
6. Értékelés, hazautazás

Tóth István