DÖNTŐ szakasz

A döntőben 4 játékban mérhetik össze tudásukat a versenyzők:

   - Legyél te is milliópontos kémiából;
   - Stop-Én! - biológiai ismeretek gyorsasági próbája;
   - Maradj talpon a természettudományos tantárgyakból;
   - Nemzeti Vágta!


A vetélkedőt "Vasváris" zsüri felügyeli, amely összehangolja munkáját a játékvezetővel és a versenyt kiszolgáló hoszteszekkel. A játék részletes leírása a lenti sorokban olvashatók.

Bármilyen, a vetélkedővel kapcsolatos kérdést és észrevételt szívesen olvasunk a ktb.vasvari@gmail.com-ra küldött levélben.

Mit jelentenek ezek a feladatok? Hogyan tudtok mindezekre felkészülni?

Legyél te is milliópontos kémiából!

A játék a TV-műsor szerkezetéhez hasonlít, a tanult kémia ismeretekre épít. Minden családból a Gyermek és a Mester játszik. Családonként 12 feladat van, minden feladatra 4 választási lehetőségből lehet a helyeset megválaszolni. A feladatsor HTML állományban van feldolgozva, s azt egy böngészőbe beolvassuk, s kivetítjük a digitáblára. Hangeffektek és képi látványok fokozzák a vetélkedés élményét. A lenti képen az látható (igaz ez nem egy kémia feladat), hogy a második család az 5. feladat megválaszolása előtt áll. A helyes válasz esetén 500 000 pontja lesz, helytelen válasz esetén a 400 000-es pontot elviheti, mivel az egy fix szint. Az elért pontokat 100 000-el osztjuk, hogy arányos legyen a döntő feladataihoz. Így minimum 1 és maximum 22 pontot lehet szerezni.

A játék folyamán segítséget is lehet kérni:

- egy alkalommal lehet felezni a négy válaszlehetőségből,
- egy alkalommal a Pártolók segíthetnek,
- egy alkalommal pedig telefonos segítségre van lehetőség.
   A külső telefonos segítő szervezése a család feladata, a segítő telefonszámát már
    a vetélkedőre hozni kell. Mentor, zsűri nem lehet segítő!
- minden kérdés előtt ki lehet szállni, s az addig szerzet pontokat kapják a családok.

Röviden: az alapvető kémiai alapismeretek kell átismételnetek!

Stop-Én - biológiai ismeretek gyorsasági próbája!

A Család a döntő előtt 150 kérdésből álló biológia feladatsort kap kinyomtatva. A kérdések tartalmát tekintve állatokkal kapcsolatosak, szerkezetüket tekintve pedig felelet-választásosak és a helyes válaszok is ismertek. A Család tagjai (Mester, Pártoló1, Pártoló2) előzetes otthoni kikérdezéssel felkészítik a Gyermeket a döntő napjára. A döntő napján a három Család Gyermekei egymást fogják kihívni játékra egy nyomógombos készülék előtt. Ha a A,B és C nevű családok lennének, akkor AB párbaj, AC párbaj, és BC párbaj lenne. A 3 párbajban minden Gyermeknek három alkalma van a 15 kérdésből pontot szereznie. Aki a játékvezető által feltett kérdésre leghamarabb tudja a választ, az nyomógombot nyom, lámpája kigyullad, s a másik játékos lámpája ilyenkor letiltódik. Így kiderül ki volt a gyorsabb. Csak a helyes válasz fogadható el, rossz válasz esetén a másik játékos válaszolhat. A nyomógombot a kérdésfeltevés közben is meg lehet nyomni! A játékvezető nem kérdezi ki mind a 150 kérdést, csak párbajonként 15-öt, s azt is véletlenszerűen. A végén az összes helyes válasz pontjait kapják meg a családok.

A nyomtatott dokumentum segíti a felkészülést, tanácsos több napra elosztani a 150 kérdés megismerését. A Mester és Pártolók segítsenek heti egy kikérdezéssel.

A kérdések az iskola weboldaláról is letölthetők.
www.vasvarialtisk-szfv.sulinet.hu/doku/stopenbiokerdeseekword2003.doc

A vetélkedőn felhasznált kérdések a Kérdezz-felelek - biológia: Állatok világa c. CD kérdéseinek válogatásai.

Maradj talpon a természettudományos tantárgyakból!

Ez a vetélkedő is a közkedvelt TV-műsor mintájára épül. A kitalálandó kifejezések a digitális táblán láthatók betűhiányosan. A kérdéseket fizika, biológia, földrajz, kémia, informatika matematika és a technika tantárgyakból válogattuk. A kérdések csak alapismeretekre építenek, a nehézség inkább abból adódik, hogy 22 másodpercen belül meg kell meg adni a helyes választ. Igyekeztünk azonos nehézségű kérdéseket összeválogatni.

Ebben a játékban csak a családok Gyermekei játszanak. Itt nem a gyerekek esnek le, hanem a választott 30 cm-es bábujuk egy ejtő szerkezetről. Minden család Gyermeke kihívja a másik család gyermekeit. Így összesen 3 kihívás létezik, melynek során 6 párbaj lesz. Lásd.: kék nyilak száma.

A kihívott játékos bábujának dobozában pont van elrejtve: 2db 10 pontos 2 db 8 pontos és 2db 6 pontos, melyet ugye a kihívó vagy a kihívott meg fog nyerni. Előre nem lehet tudni, hogy melyik dobozban mennyi pont van. A kihívó és a kihívott felváltva kapják a kérdéseket. A kihívó csak egyszer hibázhat, a kihívott viszont egyszer sem. A 12. párbaj után összeadódnak a nyert pontok, melyek hozzáadódnak a döntő addigi pontjaihoz. Felkészülni csak a játék pontos ismeretével tudtok.

Nemzeti vágta sajátkészítésű futó lóvacskával!

A szerkezetet minden család otthon készíti el, melyhez bármilyen segítséget fel lehet használni. Érdemes segítségét kérni az iskola technika tanárától, mert a szaktanteremben minden olyan eszköz megtalálható, amely a megépítéshez szükséges. Nem kell szégyelni, ha felnőtt segít, de a készítéskor légy Te is ott! A lovacskát a verseny végén a családok ajándékba megkapják.



Elsősorban az a fontos, hogy egy olyan működőképes szerkezet készüljön el, ami 10 per-ces "vágtára" alkalmas. A döntő napján körbe kell vágtázni az iskola első emeletének egy szakaszát. Az átvett csomagból a később tönkretett eszközért (pl.: fogaskeréktörés) felelősséget nem vállalunk, ellenben, ha család email-ben jelzi sikertelenségét, akkor "bérelt" lovat a vetélkedő napján adunk! Ekkor a család pontlevonással versenyez. Az is megoldható, hogy iskolánk tartalék csomagját megvásárolják, melyet ezen baj esetére tartalékolunk.

A pályát maximum 3 cm-es magas domb és kerülendő tárgyak nehezíthetik. Az ügetéshez a döntő napján ügető-terelgetőt kapnak a gyerekek, ezzel korrektül lehet irányítani a lovacskát. A versenyzés előtt a terrelgető kipróbálható, de ekkor ki kell valakit nevezni „zsokénak”!
A tapasztalat szerint 1, maximum 2 délután a szerkezet kivitelezhető! Érdemes a döntő előtt futáspróbákat tenni.

Tanácsok:
Építés közben, hallgassatok felnőtt technikai segítőtökre, tanuljatok tőlük, kérjetek használati tanácsot. Tanuljatok meg vigyázni a kész szerkezetre. A verseny napjára be kell küldeni lovatok nevét! Ebben csak az a megkötés, hogy magyar lovak nevei közül válasszathattok. Neten van bőven. Az is megoldás, ha valakinek szülei, nagyszülei lovakat tartanak és az itt megtetszett ló nevét választjátok. Ha van kedvetek a fessétek be lovatokat, de továbbra is tiszteljétek a verseny szellemét és persze magát a lovat is!


Tóth István
szervező